اخبار مجد:    
مجله الکترونیکی مجد؛
استاد شیخ محمد باقر آیت الله زاده

استاد شیخ محمد باقر آیت الله زاده ؛ تولد 1263 (ش)/ وفات 1347 (ش)استاد شیخ محمد باقر آیت الله زاده

استاد حاج شیخ محمد باقر آیت الله زاده حائری مازندرانی (مشهور به آیت الله زاده مازندرانی)، فرزند آخوند حاج شیخ محمد حسین حائری مازندرانی، در سال 1263 (ش) در روستای رستم کلا بابل به دنیا آمد. نیاکانش همه از بزرگان دین بودند. دوره مقدماتی علوم اسلامی و فقه و اصول را نزد استاد و مراد خود، حاج شیخ صالح مازندرانی به پایان رساند. سپس به دلیل عزم سفر استادش به کربلا و همچنین دیدار پدر که به نشر علوم اسلامی در آن دیار مشغول بود، به همراه شیخ صالح و پیاده عازم کربلا شد. در آنجا به فراگیری دروس دوره عالی علوم اسلامی در محضر پدر و آخوند ملا محمد کاظم خراسانی پرداخت و بیست سال در این مهم تلاش کرد. سرانجام خود نیز از استادان حوزه علمیه کربلا شد و به درجه اجتهاد رسید. مدتی نیز در مراکز علمی لبنان به مطالعه معقول و منقول و تدریس علوم اسلامی پرداخت.

پس از بازگشت به ایران، به بابل رفت و در عدلیه قدیم به عنوان حاکم شرع بابل به امور قضایی مشغول شد. پس از تشکیل دادگستری نوین، به دعوت علی اکبر خان داور و به عنوان حاکم شرع خراسان به کار قضایی ادامه داد. در سال 10 ـ 1309 (ش) به تهران آمد و رئیس محکمه شرع تهران شد. در کنار اشتغال به امور قضایی، به تدریس فقه و حقوق اسلامی در دانشکده حقوق تهران پرداخت (تا سال 18 ـ 1317 ش) در سال 14 ـ 1313(ش) بر اساس نظامنامه جدید وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستنطرفه، مبنی بر موقوف بودن تدریس در دانشکده های عملی به داشتن یا ارائه پایان نامه دکترا، استاد آیت الله زاده نیز پایان نامه ای تحت عنوان «ازدواج و طلاق در حقوق اسلام و حقوق تطبیقی سایر ادیان» تألیف کرده و ارائه داد.

در سال 1310 (ش) در کنار ریاست محکمه شرع، به عضویت دیوان عالی تمیز منصوب شد. پس از مدتی، به ریاست هئیت نظارت بر شورای عالی ثبت اسناد و املاک دادگستری نیز به وی محول شد. استاد آیت الله زاده، یکی از قضات شریعتمدار، صاحبنام، درستکار و خوشنام و از مراجع قضایی و علمی دادگستری بود. وی در سال 1318 (ش) خود را بازنشسته کرد و به وعظ و تدریس در مراکز دینی و علمی پرداخت. او سالها یکی  از استادان برجسته علوم دینی در دانشکده معقول و منقول (دانشکده الهیات) دانشگاه تهران بود. روزهای جمعه در منزل خود (کوچه آبشار خیابان ری تهران) مجلس درس و وعظ داشت. کلاسهای وی در دانشکده الهیات همواره مملو از شاگردان و علاقمندان بود و بارها و بارها از سوی دانشگاه الازهر مصر، در خصوص مسائل فقهی و علوم اسلامی و به ویژه حقوق اسلامی از وی نظر خواهی شد. از میان کتب خطی فراوانی که از استاد آیت الله زاده باقی مانده است می توان به دو کتاب: در نکاح و قرض اشاره کرد که منتشر نیز شده اند.

استاد حاج شیخ محمد باقر آیت الله زاده حائری ماندرانی، پس از عمری تلاش و خدمت، در خرداد ماه 1347 (ش) و بنا به قولی در 1349 (ش) در تهران دارفانی را وداع گفت. پیکرش در جوار مرقد مظهر حضرت عبدالعظیم (س) شهر ری تهران به خاک سپرده شده است.
وکیل در تهران آموزش طراحی سایت

دفتر مرکزی مجد: تهران، میدان انقلاب، تقاطع خیابان منیری جاوید و شهدای ژاندارمری، پلاک 57 - تلفن:66412078 - 66409422 - 66495034
کلیه حقوق این وب سایت برای مجمع علمی و فرهنگی مجد محفوظ می باشد.
آخرین بازدید: 7024964